Global home iconMiTek Global Home

Wiązary na hale o dużych rozpiętościach

Drewno jest znakomitym materiałem konstrukcyjnym. Jednak z uwagi na słabość połączeń nie można było wykorzystać pełni jego właściwości. Nowoczesny łącznik - płytka kolczasta przyniosła tu nowe możliwości. Jedną z nich jest wznoszenie konstrukcji dachowych o dużych rozpiętościach. Wiązary z litego drewna w tej technologii buduje się do rozpiętości 30-35 metrów bez podpory.
W ten sposób można wznosić konstrukcje dachowe na hale nie tylko ze stali czy drewna klejonego ale również ze znacznie tańszego materiału – litego drewna.

Wiązary o rozpiętościach 24 metry na supermarket

Orientacyjny koszt gotowej konstrukcji dachu z prefabrykowanych wiązarów na halę do 30m to około 120-130 zł netto/m2  (w tym  koszt projektu, wykonania wiązarów i ich kompletnego montażu).

Wbrew powszechnie spotykanym opiniom wiązary to nie tylko „trójkąty”. Dzięki połączeniu płytką kolczastą mogą przyjmować różnego rodzaju kształt np. łukowy.

 

Dach na hangar dla jachtów wykonany z wiązarów łukowych

Również pas dolny wiązara drewnianego nie musi być prosty. Są tu duże możliwości, które można wykorzystać w konstrukcji dachu. W ekonomiczny sposób można stworzyć sklepienie kolebkowe czy nożycowe.

Wiązary z litego drewna w konstrukcji dachowej kościoła

W Polsce bardzo często konstrukcje z prefabrykowanych wiązarów łączonych płytkami kolczastymi wykorzystuje się przy budowie supermarketów. To tanie i szybkie w realizacji rozwiązanie stosują m.inn. takie sieci jak „LIDL”, „BIEDRONKA”, „ALDI”, „NETTO”, „TESCO”, „CARREFOUR”, „POLO MARKET”, „DINO MARKET” i inn.

Zmontowana konstrukcja dachu na supermarkecie „ALDI”